پروردگانِ مدارسِ قديم

روانشاد دكتر محمد معين در زمينه ي چگونگي همكاري خود با شادروان استاد علي اكبر دهخدا در تدوين" لغت نامه" مي نويسد:

"از طرف مجلس شوراي ملي، خدمت علامه دهخدا معرفي شدم تا در كار تدوين لغت نامه، همكاري كنم.روزي كه(1324.ش) خدمت ايشان رسيدم، آقاي دكتر ذبيح الله صفا در اتاق ايشان مشغول كار بود. نامه ي مجلس را تقديم كردم؛ ايشان " وَفياتُ الأعيان" ابنِ خَلّكان را خواستند؛ چون آوردند، به من دادند و ترجمه ي حال يكي از بزرگان را نشان دادند و از من خواستند، آن را ترجمه كنم. روز موعود ترجمه را تقديم كردم.ايشان متن كتاب را به دست من دادند و گفتند شما متن عربي را بخوانيد و من ترجمه را با آن تطبيق مي كنم.

چند سطر از متن عربي را خواندم. ايشان إعجاب نمودند و فرمودند: چه طور شما جملات عربي را با إعراب كامل و درست مي خوانيد؟!

گفتم: چرا تعجّب مي فرماييد؟

گفتند: مدارس جديد از اين قبيل نمي پرورد.

گفتم: من در خانواده اي از علماي روحاني پرورش يافتم و قسمتي از علوم قديم و عربيت را در خارج از مدارس جديد تحصيل كرده ام.

از آن پس، علامه مرا به همكاري انتخاب كرد. دهخدا در اسفند 1334 به رحمت ايزدي پيوستند".

* نقل از فرهنگ فارسي معين، ذيل لغت نامه.

دكتر معين در سال 1350 بار ديگر در آن سرا، با استادش هم آشيان شد.

درود خدا بر روان هر دو استاد بزرگ زبان و ادب فارسي!

https://t.me/DrAkbariSheldare/257

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

امیر کد پژوهش حوزه پونه پلاس عـجـایـب جـهــان اطلاعات مربوط به چراغ ها و آویز سالم زیبا گردشگری دلتا استقلال موزیک , هنر زندگی | مشاوره روانشناسی هنر زندگی قیمتی ها